Wpływ kolarstwa na system nerwowy cz. 1

Autor: | Opublikowane w Wpływ jazdy rowerem na zdrowie Brak komentarzy | Tagi: jazda rowerem bez kasku, jazda rowerem bez kamizelki, jazda rowerem ból szyi, jazda rowerem chodnikiem, jazda rowerem czy bieganie

Czasy, w których żyjemy, słusznie nazwane są nerwowymi. Dość jest wszak znamiennym to, że neurastenja dopiero aż drugiej połowie 19-go wieku odkrytą została. Nigdy bowiem nie stawiano tylu żądań władzom przystosowania się naszego mózgu ludzkiego, jak obecnie. Niezliczone olbrzymie wynalazki zamieniły współczesne nasze życie na jakiś pospieszny, gorączkowy, szalony chaos, telegraf, telefon, para i iskra elektryczna dokładają starań ku skróceniu przerw między pojedynczymi etapami pracy, podnosząc nerwowe podniecenie.

Ale ludzki system nerwowy nie był w stanie wystarczyć żadnemu z tych podniesionych wymagań. W ten sposób powstały całe zastępy chorych na nerwy, niezapełniający poczekalnie lekarzy – i potrzeba byłoby może wielu wieków na to, ażeby wysoko wybujałe fale podniecenia opadły i ludzki system nerwowy uspokoił się, przystosowując się do otoczenia. Ale tu właśnie zabłysnął jeden z cudów 19-go stulecia, który powołany był do wywołania ewolucji w naszym fizycznym i duchowym życiu.

wywóz odpadów poremontowych

Jak oddziaływa rower na zdrowe nerwy, na zdrowy mózg? Przede wszystkim – a to jest najgłówniejsze – znużony, zmęczony umysł ucieka o miejskiego hałasu, kołowiec niesie go na spokojniejsze pola i łąki. Jest to również powszechnie znanym faktem, że na kołowcu niemożliwym jest prawie myśleć, czyli wysnuwać jeden z drugiego dłuższe, logiczne procesy myślenia. W chwili gdy siadamy na kołowiec, zwalniamy nasz mózg od ciężaru pracy. Umysł tu jak w podróży zażywa spoczynku, kołysany przyjemnymi uczuciami wrażeń. Oprócz spokoju umysłu, przez czynność muskułów obudzone wzmocnione poczucie żywotności dodatnio oddziaływa na nerwy, jednym słowem; dla zdrowych nerwów jazda na kołowcu jest najlepszym środkiem zapobiegawczym, ochraniającym od zachorowania.

wywóz odpadów poremontowych