Wpływ jazdy na serce cz. 5

Autor: | Opublikowane w Wpływ jazdy rowerem na zdrowie Brak komentarzy | Tagi: kolarstwo fizyka, kolarstwo handel, kolarstwo halowe, kolarstwo hemoroidy, kolarstwo informacje

Szczególnie niebezpieczną jest prędka jazda pod górę. Wśród kolarzy rozpowszechnione jest to błędne pojęcie, że na górkę należy wjeżdżać prędko. Niektóre, nawet kluby kolarzy, które podczas wycieczek bardzo srogo przestrzegają dyscypliny klubowej, przy wjeździe na górę pozostawiają szybkość jazdy do woli.

W tym wypadku wymagamy od serca nie zdwojonej, ale potrojonej pracy. Oprócz niezmiernej szybkości, która sama przez się stanowi już niebezpieczeństwo, w grę wchodzi jeszcze pokonanie pochyłości góry.

Szamba Betonowe Terespol

Do tego dodać należy pochyloną naprzód pozycji, która wywołuje ściśnienie jamy brzusznej i oddech płuc tamuje, a więc coraz to nowe spotyka przeszkody i tak już znużone serce. Następstwem tego muszą być bezwarunkowo choroby serca. Profesor Oertel w Monachium swego czasu stwierdził siedem wypadków zapadnięcia na serce wskutek prędkiej jazdy pod górę; zostały one przez Dr. Mendelsona ogłoszone. Dotyczyły one tylko mężczyzn w wieku od lat 2o do 40 lat, którzy podczas wjeżdżania na górę uczuli nagłe osłabienie, dochodzące prawie do omdlenia; nadto odczuwali nacisk na piersi, zbledli, zsinieli, puls im opadł do 48 uderzeń na minutę. Za tę karygodną lekkomyślność zapłacili długoletnim cierpieniem.

Z kolarstwem jest jak ze wszystkimi rozkoszami tego świata. W miarę użyte przyczyniają się do upiększenia życia, w nadmiarze – szkodę przynoszą. Umiarkowana, rozsądna jazda na kołowcu stanowi najlepszą gimnastykę serca, przez to samo przedłużając nasze żywotne siły.

Szamba Betonowe Terespol