Wpływ jazdy na serce cz. 2

Autor: | Opublikowane w Wpływ jazdy rowerem na zdrowie Brak komentarzy | Tagi: kolarstwo a jazda na rowerze, kolarstwo amatorów, kolarstwo a serce, kolarstwo a zdrowie, kolarstwo a silownia

Postanowiłem sobie zbadać wpływ rozmaitych mchów na ilość uderzeń pulsu. Wyniki są nieraz zdumiewające. Jedna tylko zmiana między leżącą i stojącą pozycją może wywołać różnicę od -20 do 40 uderzeń na minutę. Przy powolnym wchodzeniu na schody (4 piętro) zauważyłem u siebie podniesienie się pulsu z 70 na 120, przy nieco prędszym wchodzeniu do 144 nawet uderzeń. Podobnież i u innych osób. Przy gimnastyce, pływaniu, wiosłowaniu okazują się często znaczne różnice. Szczególnie uderzające jest podnoszenie się pulsu przy grze muzycznej. Po sonacie, zagranej z zapałem, u danego artysty puls wykazywał 160 uderzeń, bez najmniejszego uczucia bicia serca lub nacisku na nie.

okno vetrex 90+

Pomimo to gimnastycy, górale, wirtuozi żyją jak wszyscy ludzie, nieraz nawet i dłużej.

Tak, literatura lekarska zaznacza nawet wypadki, gdzie chorzy na serce „wbrew zakazom lekarza” jeździli na rowerze i doznawali znacznego polepszenia w swym cierpieniu. Wypadki te stwierdzono zostały nie przez jakichbądź laików, lecz przez największego na tym polu specjalistę, profesora Oerte!

Jeden wypadek dotyczył żony pewnego kupca z Wiednia, która po ciężkim zapaleniu serca, cierpiała na wadę klapy. Nogi miała spuchnięto, przy najmniejszym ruchu (nawet po przejściu 10 – 12 kroków) następowało chrząkanie krwią. Bez wiedzy lekarza  spróbowała jazdy na trycyklu. I cóż? To, czego najlepsza sztuka lekarska nie zdołała, zrobił trzykolowiec. Chora w oczach powracała do zdrowia, opuchlizna zeszła, tak że zdumiony, a zarazem przekonany lekarz zalecił jej prowadzić dalej tę tak prostą a jednak tak skuteczną kurację.

okno vetrex 90+