Wpływ jazdy na narządy cz. 3

Autor: | Opublikowane w Wpływ jazdy rowerem na zdrowie Brak komentarzy | Tagi: kolarstwo odparzenia, kolarstwo rekreacyjne, malarstwo romantyczne, kolarstwo roztrenowanie, kolarstwo rozciąganie

Miewa to jednak miejsce tylko wówczas, gdy kolarz z taką pędzi szybkością, że zmuszony jest zaniechać oddychania przez nos. Ale szybkość taka jest szkodliwą i tu wszystkie korzyści głębszego oddychania zwalczone zostają przez wadliwy oddech. Gdy już wyjaśniliśmy sobie naturalny proces oddychania, możemy teraz z lepszym zrozumieniem rzeczy przystąpić do pytania: „czy cierpiący na płuca mogą jeździć na rowerze?“ Petit, niejednokrotnie już wymieniony francuski badacz, znany przeciwnik kolarstwa, widział w Mentone niejednego suchotnika, któremu umiarkowana jazda na kołowcu widocznie szła na pożytek. W początkach choroby jest to, moim zdaniem, środek „par excellence“ i w wielu wypadkach stosowałem go ze świetnym powodzeniem. Naturalnie, iż nie należy pozwalać chorym jeździć 0 zakurzonych drogach — przyniosło by to im tylko szkodę. Ale umiarkowana jazda w wolnych od kurzu lasach, po wybrzeżach, wentyluje płuca, podnosi apetyt i chęć do życia pobudza.

serwis opon zawiercie

Szczególnie, gorąco zaleca Petit jazdę na kołowcu tym, którzy są skłonni do gruźlicy. Wśród słabowitych, pochodzących od tuberkulicznych rodziców dzieci ze znaną suchotniczą cerą twarzy, dochodził on właśnie do znakomitych rezultatów. Przez używanie dwu albo trzykołowca, wzmacniała się klatka piersiowa, uwypuklała, muskulatura potężniała, ogólny stan się polepszał. Nawet przy pewnych rodzajach krwotoków płucnych zauważyłem znakomite rezultaty jazdy na kołowcu. Jest to ten rodzaj krwotoków, który polega na zatrzymaniu się krwi z wen w płucach, zjawisko, na które słynny patolog Cohnheim pierwszy zwrócił uwagę. Przy tych rodzajach krwotoków przez bardzo umiarkowaną jazdę poprawia się obieg krwi w płucach, a krwotok wstrzymuje.

serwis opon zawiercie