Wpływ jazdy na narządy cz. 2

Autor: | Opublikowane w Wpływ jazdy rowerem na zdrowie Brak komentarzy | Tagi: kolarstwo i dieta, kolarstwo jak zacząć, kolarstwo jak trenować, kolarstwo na hali, kolarstwo osób niepełnosprawnych

Nadzwyczaj ważną rzeczą jest, żebyśmy się przyzwyczaili w ogóle do jazdy z zamkniętymi ustami i oddychania przez nos. Jak już mówiliśmy, zrobiono ciekawe odkrycie, że śluz nosowy posiada własność zabijania bakterii. Oprócz tego błona śluzowa nosa pokryta jest cienkimi włoskami, które zatrzymują kurz i inne nieczystości powietrza. U dzieci, które wskutek chorób nosa przez usta oddychać muszą, tworzą się chorobliwe zmiany w ustach, błona śluzowa ust wysycha i niedomaga. W broszurze swej o znaczeniu kataru u dzieci, Fink znajduje u nich osłabienie władz umysłowych. Jakże skwaszeni i posępni jesteśmy w katarze. Nadto oddychanie przez nos służy do pokonania siły prądu powietrza. Przy jeździe ita kołowcu jeździec tłoczy przed sobą powietrze, tak że przed nim znajduje sią zawsze pewna warstwa zgęszczonego powietrza. Im prędzej jedzie tym gęstsze ma powietrze do oddychania. Przez oddychanie nosem kierunek powietrza zostaje zmieniony, uderzenie powietrza osłabione. Jadąc zaś pod wiatr, schylamy głową naprzód, aby z jednej strony przecinać nią prąd powietrza, z drugiej – do niże położonego nosa spokojnie doprowadzać umiarkowane ilości powietrza.

tkaniny filtracyjne

Kto jednak nie może przez nos oddychać, ten powinien udać się do lekarza specjalisty w celu usunięcia przyczyny tego złego. Meiuhdsnn radzi jako chwilowy środek, zastępiający oddychanie przez nos, przykładać koniec jązyka do tylnej powierzchni górnych zębów przednich. Przy tego rodzaju oddychaniu przez nos, język traci nieraz na kilka chwil poczucie smaku. Obfitość krwi w języku ma tu niejako zastopować błoną śluzową nosa.” Pewna świeżo dopiero wydana broszura ostrzega kolarzy przed pionową pozycją, ponieważ przy niej prąd .powietrza całą siłą tłoczy si(i do płuc.

tkaniny filtracyjne