Wpływ jazdy na narządy cz. 1

Autor: | Opublikowane w Wpływ jazdy rowerem na zdrowie Brak komentarzy | Tagi: kolarstwo interwały, kolarstwo i bieganie, kolarstwo ile kalorii, kolarstwo i kulturystyka, kolarstwo i siłownia

Oddech i puls są najwidoczniejszymi oznakami organicznej zamiany materii. O ile czynność serca wymyka się z pod naszych wpływów, o tyle posiadamy możność dowolnego regulowania oddechu. Ale ludzka samowola bardzo łatwo zbacza z jedynie właściwej drogi tej, którą nam wytknęła przyroda. Jakże się tu dziwić, że nasze pokolenie oduczyło się prawidłowego oddychania.

Że kobiety przez nierozsądne ściskanie się zmieniły cały typ fizjologiczny oddychania, o tym bardzo dużo już pisano, niestety bez skutku. Ale i my, panowie tego świata, o tyle wadliwie oddychamy, 0 ile wyzyskujemy tylko część władz naszych płuc i przez to samo różnym drobnoustrojom ułatwiamy osiedlenie się w źle wentylowanych kończynach płuc.

włóknina filtracyjna

Niektórzy oddychają tak płytko, że przez lata większej fizycznej pracy, wymagającej szybszej zamiany gazu, cierpią na brak oddechu. Spostrzega się to nader często w szkołach jazdy na kolowcach. Zamiast pogłębiać oddech, (powiększają oni jego liczbę) przyśpieszają go. Ludzie ci powinni nadzwyczaj ostrożnie brać się do rzeczy i zacząć od stopniowej nauki prawidłowego oddychania.

Jest to właśnie jedną z największych zalet jazdy na kołowcu, że zmusza ona zwłaszcza ludzi umysłowo pracujących do prawidłowego głębokiego oddychania. Ponieważ oprócz tego kołowiec prędko oddala nas od zgęszczonego powietrza miejskiego, pożytek więc jest podwójny: przewietrzamy się, płuca w czyściejszym powietrzu.

włóknina filtracyjna