Postawa kolarza cz. 2

Autor: | Opublikowane w Początkujący Brak komentarzy | Tagi:

Będzie to bardzo zrozumiałem, gdy weźmiemy pod uwagi, że zwierzęta, nap. raki, można zahipnotyzować, przeprowadzając na podłodze kredą grubą linię, do wpatrywania się w którą zmuszamy dane stworzenie. I w zastosowaniu do człowieka wpatrywanie się w błyszczący przedmiot, nieco nad oczami umieszczony, wywołuje stan hipnotyczny.

Z łatwością więc będziemy mogli objaśnić wyżej przytoczone fakty somnambuliczneg o stanu niektórych rekordzistów, którzy przez jedno wpatrywanie się w przewodni kołowiec zostają zahipnotyzowani.

Wadliwa pozycja wywołać może i poważniejsze jeszcze zboczenia władz wzrokowych. Przy normalnej pionowej postawie rogówka, przezroczysta zewnętrzna część oka zwilżaną zostaje przez anatomiczne, samo przez się zachodzące zamykanie się powieki i w ten sposób uchronioną jest od wyschnięcia.

Gdy się jednak postawę zmieni na wadliwą, wówczas dolna część rogówki nie będzie mogła być zwilżoną ani przez górą, ani ]u-zez dolną powiekę. Dochodzi do wyschnięcia rogówki, co doprowadzić może do ciężkich bardzo zasłabnięć. To nie są wcale teoretyczne wywody, ale doświadczenia z życia. Francuski okulista Do Lwigerie opisał Wypadki zboczenia odżywiania rogówki n kolarzy, które powstały W części z wytężenia, w części z zimna i wreszcie zakończyły się zupełną utratą Wzroku. Na szczęście ślepota ta była tylko przejściową.