Początki jazdy rowerem cz. 4

Autor: | Opublikowane w Początkujący Brak komentarzy | Tagi:

Zauważyłem, że takie bóle i zapalenia zdarzają się tylko u tych jeźdźców, którzy za nisko na kołowcu siedzą i wskutek tego nie mogą należycie wyciągnąć stawu w kolanie. Zwykle początkujący błąd ten popełniają, że używają zbyt niskiego kołowca, aby w ten sposób zmniejszyć sobie niebezpieczeństwo upadku.

Przez takie niewłaściwe położenie siodła, przy którym znaczna marnuje się część siły mięśni, przyspiesza się tylko zmęczenie. Zaleca się przeto od razu używanie kołowca z wysokim siedzeniem, czyli siedzieć w ten sposób, ażeby przy wyciągnięciu stawu w kolanie znalazło się jeszcze miejsce dla czynności innych stawów nogi, przez co ostrożniej będzie się jeździło.

Niebezpieczeństwo upadku bywa zwykle, tak przez początkującego, jako też przez kolarza w ogóle zbyt przeceniane. Po większej części bywają to otarcia skóry, rzadko bardzo złamanie kości (zwłaszcza w podudziu). Śmiertelne uszkodzenia w stosunku do olbrzymiej ilości kolarzy są nadzwyczaj rzadkie i sam Mendelson opowiada, że tak ciężkich uszkodzeń, jakie bywały za czasów wysokiego bicykla, daleko mniej teraz się zdarza.