Początki jazdy rowerem cz. 3

Autor: | Opublikowane w Początkujący Brak komentarzy | Tagi:

Naturalnie, iż mówię tu wciąż o oddychaniu przez nos, jako jedynym właściwym i prawidłowym. A właśnie początkujący najczęściej, w skutek niemożności oddychania przez nos, podlegają chorobom nosa. Po większej części są to tylko powiększone muszle nosowe, które obecnie przy zastosowaniu kokainy lub galwanokaustycznie nożycami dają się usuwać.

Oprócz braku oddechu nieraz silne bicie serca zatrważa początkującego jeźdźca. Jest to fizjologiczne zjawisko, nie mające żadnego niebezpiecznego znaczenia, a dające się łatwo złagodzić przez przerwy i odpoczynek.

Ale,  gdy początkujący z opowiadania lub gazet wiedzą o szkodliwym wpływie, jaki jazda na rowerze ma na serce wywierać, wówczas często przejmują się strachem w obawie, żeby nie dostać sercowej choroby. Niewłaściwość tych zapatrywań wyświetliłem już w poprzednich moich wywodach o wpływie kolarstwa na serce.

Niezbędnym jest, ażeby nowicjusz natychmiast przerywał jazdę, skoro tylko wystąpią objawy zmęczenia. Szczególnie niebezpiecznymi są bóle stawów kolanowym, które nieraz wywołać; mogą groźne zapalenie stawu. Gdy bowiem początkujący kolarz pomimo bólu nie przestaje jazdy, zwyczajne podrażnienie stawu może przcyść w zapalenie. Ale na szczęście zapalenia te są rzadkie i podług Mendelsona występują przeważnie u dzieci, ponieważ wskutek wzrastania kości, tworzące staw kostne kończyny krwią są przepełnione.