Kolarstwo u osób starszych cz. 3

Autor: | Opublikowane w Higiena kolarstwa Brak komentarzy | Tagi:

Gdy jednak dana osoba zapewnioną przez lekarza została, że serce, nerki i płuca są zdrowe, a narządy krwionośne nic wykazują nadmiernego stopnia zwapnienia, wówczas może się najspokojniej wziąć do nauki jazdy na kołowcu. Pewne nawet cierpienia serca i płuc, jak to już w poprzednich moich wywodach wykazałem, nie przeszkadzają wcale jeździe na kołowcu.

Nauka powinna się odbywać z wielką ostrożnością i w bardzo krótko trwających lekcjach. Gdy wystąpią nieprzyjemne objawy, jak zawrót głowy, dłuższy brak oddechu, dłuższe drżenie w nogach, należy większą zrobić przerwę. Gdy objawy te będą się powtarzały, najlepiej kandydat uczyni, jeżeli się wyrzeknie kołowca.

filtracyjna włóknina

Należy tu jeszcze zwrócić uwagę na jedną ważną okoliczność. Nauczyciel nie powinien puszczać ucznia samego, aż się nie upewni, że ten jest zabezpieczony od wypadku. Częste spadanie, które zwykle u początkujących co chwila się zdarza, w późniejszym wieku połączone jest z poważnym niebezpieczeństwem.

Kości są kruche i łatwiej się łamią niż w młodości, tak że przy byle okazji kość może pęknąć. Tkanki są nadpróchniałe, a narządy całe mniej elastyczne. Kontuzja, która u młodego człowieka ledwo, że siniec pozostawia po sobie, u starego może znaczne nabrzmienia w połączeniu z podskórnym wystąpieniem krwi wywołać, które nieraz tygodni całych potrzebują do uleczenia.

Z tego powodu wiekowa ludzie powinni przy nauce jazdy na kołowcu wszelką zachowywać ostrożność. Na wilgotnym gruncie, w natłoku wozów, na pochyłościach lepiej jest zsiadać z kołowca, niż narażać się na niebezpieczeństwo upadku.

filtracyjna włóknina