Kolarstwo u osób starszych cz. 2

Autor: | Opublikowane w Higiena kolarstwa Brak komentarzy | Tagi:

Ta zmiana krwionośnych naczyń polega na zwapnieniu elastycznych ich tkanek, wskutek czego ścianki naczyń stają się kruche i łatwo się łamią.

Logiczną więc drogą widzimy, że niebezpieczeństwo jazdy na kołowcu dla starców zawiera się w możliwości pęknięcia tych ścianek krwionośnych narządów w mózgu — zjawisko, znane każdemu pod nazwą apopleksji.

kontenery na gruz poznań

Nie można zaprzeczyć, że niebezpieczeństwo to rzeczywiście istnieje; ale w każdym razie nie jest ono tak wielkie, jak się ogólnie przypuszcza i przy zachowaniu pewnych środków ostrożności da się z łatwością uniknąć. Znam kilku wiekowych mężczyzn, którzy pomimo zwężenia arterii od lat wielu, z wielkim pożytkiem dla zdrowia używają jazdy na kołowcu. Samo przez się się rozumie, że jazda na kołowcu powinna tu być uprawianą że szczególną ostrożnością i z unikaniem wszelkiego większego wysiłku.

Już przy nauce potrzebną jest wielka ostrożność. Poprzednio jednak należy zasięgnąć rudy lekarza. Dokładne zbadanie stanu serca i płuc jest tu koniecznie potrzebnym. Należy również przeprowadzić badania i co do obecności białka. Zapalenia nerek, których symptomem jest wydzielanie się białka, zdarzają się nader często w tym wieku, a dla chorych na nerki jazda na kołowcu jest bardzo szkodliwą. Podług badań francuskiego lekarza Robin, u pewnego chorego, w dniach, w których używał jazdy na kołowcu, wydzieliny białka zwiększały się w dwójnasób. Również i inne objawy nerkowych chorób doznają przez jazdę na kołowcu pogorszenia.

kontenery na gruz poznań