Kolarstwo u kobiet cz. 7

Autor: | Opublikowane w Zachowanie podczas jazdy Brak komentarzy | Tagi:

Wszak słynny Billroth chciał pewnego razu operować opuchliznę brzucha — ale w narkozie znikła ta przez histeryczne wpływy udana opuchlizna —na szczęście, zanim nóż zdążył –wywlec prawdę na światło dzienne.

W lekkich stopniach histerii jazda na kołowcu bywa z pomyślnym bardzo skutkiem stosowaną, gdyż przez wzmocnienie całej konstytucji ciała, wzmacnia się jednocześnie i siła odporna nerwów.

kruszywo poznań

W ciężkich wypadkach, gdzie występują powyżej wymienione, podobne do epileptycznych ataki, jazda na kołowcu dozwoloną być może tylko pod ścisłym dozorem i w bardzo umiarkowanym stopniu.

Gdy szanowne kolarki będą się trzymały pomienionych wskazówek, doznają z pewnością pomyślnych skutków jazdy na kołowcu. Odmłodnieją one na ciele i na duchu do dalszej walki o byt odświeżonymi silami.

Tym jednak mężczyznom, którzy jak berliński lekarz Alba, usiłują ograniczyć jazdę na kołowcu, tylko ze względów obyczajności, radziłbym zastanowić się dobrze nad tym, że ważniejszym daleko jest celem powstrzymanie zwyrodnienia kobiecego rodu.

Zresztą strój kolarki, nawet gdy się ona ukazuje w wyklętych szarawarach, jest istną szatą skromności w porównaniu do modnych, przez kodeks obyczajności uznanych toalet balowych.

Nie w sukni, ale w sposobie, w jaki na nią patrzymy zawiera się rzecz cała.

kruszywo poznań