Kolarstwo u kobiet cz. 6

Autor: | Opublikowane w Zachowanie podczas jazdy Brak komentarzy | Tagi:

Nader ważnym dla kolarki jest również wybór siodła. Jakkolwiek nie został jeszcze wynaleziony ideał higienicznie — racjonalnego siodła, jednak z Anglii i Ameryki sprowadzono różne rodzaje, siodeł, które nacisk ciała rozkładają na obie całości siedzenia, zwalniając przez to inne części.

Specjalnego omówienia wymaga pytanie, czy mogą histeryczne kobiety jeździć na kołowcu. Jest wprawdzie wielu lekarzy, którzy są tego zdania, że większa część kobiet jest histeryczna — wówczas pytanie to wchodziłoby do głównego pytania, czy kobiety w ogóle mogą używać jazdy na kotowcu.

poznań – wywóz gruzu

Byłoby to jednak przesadą. Wśród setki kobiet może u trzydziestu znajdziemy obawy histerii. Od wiecznie zrzędnej, sarliwej gospodyni w domu, aż do poważnych spazmatycznych ataków, gdzie przytomność znika i sztywno w tył odrzucone ciało jakby łuk tworzyło, choroba ta obejmuje wszystkie stopnic cierpienia ludzkiego. Niema organicznego cierpienia, którego by histeria nie była -w stanie naśladować, nawet najwytrawniejszego lekarza w błąd wprowadzając.

poznań – wywóz gruzu