Kolarstwo u kobiet cz. 3

Autor: | Opublikowane w Zachowanie podczas jazdy Brak komentarzy | Tagi:

Ale nie tylko przejściowe choroby bywają następstwem tego nierozsądnego samo kalectwa. Ciężkie, cały urok życia zabijające cierpienia, poronienia, uszkodzenia różnych organów trzewia są ostatecznym skutkiem tej niedorzecznej mody.

O ile więcej będzie utyskiwań, gdy ściśnięte, w ten sposób gorsetem płuca obarczymy jeszcze większą pracą przez jazdę na kołowcu. W poprzednich rozdziałach zrobiłem nacisk na to, że przy jeździe na kołowcu oddech powinien być znacznie pogłębiony — a na tym wszak polega jeden z najkorzystniejszych wpływów jazdy na kołowcu.

wywóz odpadów poznań

Kobiety w zwykłym stanie zamiast całą klatką piersiową, oddychają górną jej częścią, tak dalece gorset zamienił fizjologiczny proces oddychania. Ponieważ wskutek poprzedniego ściśnięcia płuc gorsetem, odjętą im jest możność pogłębiania pojedynczych odetchnięć, przez to oddech znacznie musi zostać przyspieszonym. Do tego dochodzi druga szkodliwa okoliczność. Wskutek ciśnienia gorsetu wnętrzności zostają ku dołowi spychane. Z drugiej strony przez nacisk na różne krwionośne naczynia zachodzi znaczne przepełnienie krwią tychże organów. Przekrwienie to, zdaniem wielu lekarzy, doprowadzić może samo przez się do spadnięcia żołądka i innych wnętrzności. Gdy więc przekrwienie to powiększymy przez jazdę na kołowcu, oczywistym jest, iż i skłonność do rozmaitych chorób się wzmoże.

wywóz odpadów poznań