Higiena kolarstwa cz. 1

Autor: | Opublikowane w Higiena kolarstwa Brak komentarzy | Tagi:

Higiena odpowiada współczesnym dążeniom zapobiegania wybuchowi choćby przez zgodny z naturą tryb życiu. Gdzież zasady higieny mogą być bardziej na miejscu, jak n kolarzy, którzy po większej części przez nierozsądny sposób jazdy narażają się na niebezpieczeństwo choroby.

W poprzednich wywodach jasno i dokładnie wyłożyłem, w jak szkodliwy sposób forsowna jazda oddziaływa na organizm. Ale oprócz forsownej jazdy są inne jeszcze okoliczności, które kolarz powinien mieć na względzie, chcąc ciało swe w zdrowiu i pomyślnym stanie utrzymać.

poznań – wywóz odpadów

Pierwszą zasadą higieny jest czystość. Jak ciężko przeciwko tej tak oczywistej podstawowej zasadzie grzeszą kolarze! Widziałem kolarzy, którzy przez czas kilkodniowych wycieczek nie zmieniali kaftaników (koszulek wełnianych na ciele). Pewien kolaż zasięgał raz mojej rady co do przykrej, mocno świerzbiącej wysypki na ramionach i piersiach.

Stwierdziłem, że ten zresztą bardzo inteligentny i miłujący czystość kolarz odbył cztery duże wycieczki jedną po drugiej w tym samym kaftaniku, nie piorąc go wcale.

poznań – wywóz odpadów