Czy dzieci powinny jeździć na rowerach? Cz. 7

Autor: | Opublikowane w Zachowanie podczas jazdy Brak komentarzy | Tagi:

A więc ostrożnie po przebyciu gorączkowej choroby! U dzieci powinno się mniej więcej jeden do dwóch miesięcy przeczekać, zanim dozwoli się im na kołowcu jeździć, i pierwsze próby zaczynać ostrożnie, od małych przejażdżek, które stopniowo można powiększać. Dorośli mogą już po dwóch tygodniach siąść na kołowiec, ale z zachowaniem zawsze tych samych ostrożności.

Pozostawiając jednak na stronie te wyjątkowe okresy, powinno się dzieciom spokojną i umiarkowaną jazdę na kołowcu dozwalać. Zdanie to podziela w ostatnich czasach wiele dziecięcych lekarzy. Podczas międzynarodowego zjazdu higienicznego w Peszcie w 1894 r. Dr. Albert Bercewicz wprost domagał się wprowadzenia kołowca do fizycznego wykształcenia młodzieży.

konstrukcja dachu

Profesor Kassowitz, jeden z najzdolniejszych i z pewnością najbezstronniejszych dziecięcych lekarzy na zapytanie z mojej strony, czy kolarstwo może być szkodliwym dla dzieci, odpowiedział mniej więcej w ten sposób:

„Jakże może być jazda na kołowcu szkodliwą dla dzieci? Przeciwnie! Uważam ją za bardzo pożyteczną. Wszystkie moje dzieci jeżdżą na kołowcu. Tak, jedno z moich dzieci, które przedtem było nieco blade i apetytu nie miało, czuje się daleko lepiej, odkąd zaczęło jeździć na kołowcu. Ma daleko świeższą cerę i jest znacznie silniejsze.”

Ależ to pysznie, panie profesorze, odrzekłem, wobec tego przyjdę jutro do pana, aby naocznie przyjrzeć się dzieciom pańskim i jeździe na kołowcach.

„W takim razie musisz pan przyjść dopiero po tej godzinie, odparł stary uczony, „gdyż jutro niedziela i ja razem z dziećmi z samego rana jadę do Luksemburga.”

konstrukcja dachu